Ağanlar Sigorta
Hakkımızda

HAKKIMIZDA

Haberler

Haberler

ERGO’nun Yıldızları

ERGO’nun Yıldızları - 03.09.2014Acentemiz,
2014 yılı dahilinde Ergo Elit Acenteler arasından “ERGO’nun Yıldızları”
Programı kapsamında ödüllendirilmiştir.
 Her sigortacıya inanmayın!

Her sigortacıya inanmayın! - 17.06.2013

Tüketicileri sahte aracılara karşı uyaran Güneş Sigorta Genel Müdürü Serhat Süreyya Çetin: “Her telefonla poliçe satmak isteyene inanmayın. Araştırıp , sorgulayın. Bazı kötü niyetli kişiler poliçe satacağım numarasıyla kredi kart bilgilerini çalıyor”
Akşam'dan Ayfer Arslan'ın haberine göre, piyasada sahte sigorta aracılarının türediğini belirten Güneş Sigorta Genel Müdürü Serhat Süreyya Çetin, tüketicileri uyardı. Sigortalıların sadece sigorta şirketlerine ve görüştükleri acentelerine güvenmesi gerektiğinin altını çizen Çetin, “Sahte sigorta aracıları, vatandaşları telefonda taciz ederek kredi kartlarına ilişkin bilgiye ulaşıyor. Böyle bir telefon alan kişilerin, söylenenlere inanmadan, öncelikle sorgulama yapmasını öneriyorum. Konunun ve detayların etraflıca sorulmasının kötü niyetli kişiler için caydırıcı olabileceğini düşünüyorum” dedi.
Bu konuda Hazine Müsteşarlığı’nın çeşitli önlemle alarak vatandaşları uyardığını da belirten Çetin, sigortalılara seslenerek, “Sigorta poliçesi satmak için arayan kişinin nereden aradığını iyi sorgulayın. Bazılarının niyeti gerçekten poliçe satmak, bazıları ise kredi kartı bilgilerini çalıyor.
Call center’dan aramanın kuralları çok belli. Kendisini tanıtmalı, nereden aradığını belirtmeli. Görüşmenin kayıtlı olduğunu söylemeli. Tüketicilerin bunlara dikkat etmesi gerekiyor.
 
Hiçbir banka veya sigorta şirketi kendi müşterilerine ait bilgileri başkasına verip de aratmaz. Ortalıkta çalıntı bilgiler dolaşıyor” diye uyardı.
sektörde sahte hasar beyanlarının da baş ağrıttığını anlatan Çetin, bu beyanlarla daha çok trafik branşında karşılaştıklarını aktardı. Sektör genelinde sigorta tazminat taleplerinin yaklaşık yüzde 7,5’ini sahte hasar taleplerinin oluşturduğunu kaydeden Çetin, sahte beyanların maliyetinin yılda yaklaşık 800 milyon TL olduğunu söyledi.. Çetin, sahte beyanlarının dolandırıcılık ve sahtecilikten ağır ceza mahkemelerinde yargılanacak davalara dönüşmesinin sahteciliğin azaltacağı görüşünde. Trafik sigortalarında sektörün son 5 yıllık zararının 3 milyar olduğunu ifade eden Çetin, “2012 zararı ise 1 milyar 285 milyon TL. Bu rakam, Kalkınma Bakanlığı 2013 yılı bütçesine denk. Hatta Avrupa Birliği Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı gider bütçelerinin toplamı kadar (1,3 milyar TL)” diye konuştu.

 

Haber Kaynağı: Finans GündemKredi kartı azami faiz oranları düştü.

Kredi kartı azami faiz oranları düştü. - 14.06.2013

Kredi kartı işlemlerinde Türk Lirası için uygulanacak aylık azami faiz oranı yüzde 2,22′den yüzde 2,12′ye, gecikme faizi oranı ise yüzde 2,72′den yüzde 2,62′ye düştü. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı. Tebliğe göre, yapılan değişiklikle aylık azami akdi faiz oranı Türk lirası için yüzde 2,22′den yüzde 2,12′ye, aylık azami gecikme faiz oranı ise yüzde 2,72′den yüzde 2,62′ye düşürüldü. Dolar ve avroda oranların değişmediği söz konusu tebliğ, 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girecek.

 SEİK ve SAİK seçimleri.

SEİK ve SAİK seçimleri. - 14.06.2013

İcra Komiteleri, TOBB bünyesinde yedişer meslek üyesi ve ikişer TOBB temsilcisinden oluşuyor. Meslek üyeleri İcra Komitesi görevlerinin yanı sıra, mesleki faaliyetlerini de sürdürmek zorunda. İcra Komitesi üyelerinin, hem mesleklerini sürdürmesi hem de meslekleri ile ilgili tüm sorunlara eğilmesi ve çözüm üretmesinin mümkün olmadığını söyleyen Sigorta Eksperi Engin Özaydın, üyelerin görevde bulundukları süreçte, bunun mümkün olmadığını ortaya konduğunu belirtti. Özaydın, İcra Komiteleri seçimlerine ilişkin notlarıyla birlikte, konuyu Sigortalı Dergisi’ndeki köşe yazısında şu şekilde ele aldı:
“Hem sigorta eksperleri hem sigorta acenteleri İcra Komiteleri’ni seçiyor. 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu’nun kabulünden sonra kısa bir dönem atama ile sonrasında 4 yıl için seçim ile icra komiteleri seçildi. Komitelerin oluşma ve çalışma biçimleri hem sigorta eksperlerinin hem de sigorta acentelerinin mesleki sorunlarını çözmede yetersiz kaldı. Mesleki sorunlar azalacağına, derinleşerek arttı.
İcra Komiteleri TOBB bünyesinde yedişer meslek üyesi ve ikişer TOBB temsilcisinden oluşuyor. Meslek üyeleri İcra Komitesi görevlerinin yanı sıra, mesleki faaliyetlerini de sürdürmek zorunda. İcra Komitesi üyelerinin hem mesleklerini sürdürmesi hem de meslekleri ile ilgili tüm sorunlara eğilmesi ve çözüm üretmesi mümkün değil. İcra Komiteleri’nin görevde bulundukları süreç, bunun mümkün olmadığını ortaya koydu. Ayrıca İcra Komiteleri görevde bulundukları süreçte meslektaşlarına ulaşma, sağlıklı iletişim kurma ve meslektaşlarını kucaklamada pek başarılı olamadı. Bu örgütlenme biçimi ile bunun mümkün olması da çok zor görünüyor.
Sorunlar giderek ağırlaşıyor, bu nedenle hem sigorta eksperleri hem acenteler meslek örgütlerini oluşturmak ya da meslek örgütü şeklinde çalışacak yapılarını kurmak zorundalar. Uzun vadede her iki mesleğinde özerk bağımsız birlikler şeklinde örgütlenmesi en doğrusu. Ancak bu kısa dönemde mümkün olmadığı için İcra Komiteleri ile bazı çözümler üretilmeli.
Bu çözümler;
İcra Komiteleri mesleğin tamamını ilgilendiren önemli kararlarda, konunun detaylı incelenmesi ve tartışılması için Komite altında sürekli ve ihtiyaca göre alt çalışma birimleri oluşturmalı. Bu birimlerin oluşturulmasında kanuna aykırı bir durum söz konusu değildir. Birimler gönüllülük esasına göre çalışacağı için, ek bir maliyet yaratmayacaktır. Bu birimlerin oluşturulmasında mesleki sivil toplum kuruluşları ile işbirliğine gidilmelidir.
İcra Komitesi gündemi ve alınan kararlar, meslektaşların bilgisine, ulaşımına açık hale getirilmelidir.
Dijital ve fiziki platformlarda meslek üyelerinin mesleği ilgilendiren konuları görüşüp tartışabileceği ortamlar yaratılmalı fiziki platformların bir kısmı periyodik hale getirilmelidir.
Alınan kararlarda meslektaşların görüşleri ve önerileri dikkate alınmalıdır. Kararların uygulanmasında mesleki katılım ve ortak hareket edilmesi sağlanmalıdır. Kısaca meslektaşların karar alma süreçlerine katılımı ve ortak eylemde bulunulması sağlanmalıdır.
Oy kullanacak meslek üyeleri, İcra Komitesi seçimlerinde ne istediğinin farkında mı? Meslek üyelerinin bunu iyi düşünmesi ve oyunu buna göre kullanması gerekir.
İcra Komitesi seçimlerinde;
Meslektaşlarına nasıl bir İcra Komitesi istediğini, icra komitesinin çalışma, bilgi verme ve alma, karar alma, kararları uygulama süreçlerinin nasıl olmasını soracak, gelecek taleplere göre programını oluşturacak ve İcra Komitesinde bir grubu değil meslektaşların tümünü kucaklayacak şekilde hangi isimlerin yer almasını istediğini bir anket veya ön seçimle sorup aday listelerini bu sonuçlara göre belirleyecek olan meslek örgütleri ve gruplar, seçim şansı en yüksek olan ve meslektaşlarını en iyi temsil edecek İcra Komitesinin seçilmesini sağlayacaktır. Bu seçim biçimi, seçimin ve İcra Komitesi çalışmalarının demokratik şekilde yürütülmesini sağlayacaktır.
Seçimlerde son karar her zaman olduğu gibi seçmenin olacaktır. Ancak göz önünde bulundurulması gereken seçim sonrasında İcra Komiteleri’nin çalışmalarının meslek çıkarlarını koruyacak şekilde, demokratik, katılımcı ve şeffaf olmasını sağlamaktır.
Başka bir seçilme alternatifi olarak seçime aday olanlar, pirinç, kömür veya benzer bir şeyler de dağıtabilirler. Bildiğiniz gibi ülkemizde yapılan seçimlerde bu yöntem oldukça etkili olabiliyor. Kişisel olarak bana döşeli bir ofis, 2 otomobil (sıfır), 1 tekne (14 m, yelkenli, 3 kamaralı) ve 1 uçak (2 motorlu 12 kişilik) verecek adaylara kesin olarak oy vereceğimi buradan ilan ediyorum. Çok ciddiyim. Bunları vermezseniz yukarıdaki kriterlere göre oy kullanacağım.
Seçimlerin, sigorta eksperlerine ve acentelere hayırlı olması dileği ile…”

 

Haber Kaynağı: Sigorta Haber E-GazeteSektörde satış hareketliliği.

Sektörde satış hareketliliği. - 14.06.2013

Sektör, satın alma ve yeni şirket kurulumları söylentileri ile tekrar hareketlendi. Müzmin, alıcı bekleyen sigorta şirketlerinin isimleri tekrar gündeme gelmeye başladı. Satın almalar haricinde şirket kurulum izinleri konusunda da söylentiler kulağımıza gelmeye başladı. Yeni kurulacak şirketlerin ise daha çok tekafül ve kooperatif sigortacılığı için başvuru yaptığı söyleniyor.  

Ülker Grubu, Tekafül Sigortacılığı’na giriyor
Birçok iş kolunda yatırımları bulunan Ülker Grubu’nun finans sektörünü pek sevmediği hatta bankacılık işinden de çıkmak için fırsat kolladığı ekonomi dünyasında konuşulanlar arasında. Grubun bankacılıktan çıkmak isteği bilinse de, sigorta sektörüne girmek için bir girişimde bulunduğu söylentisi kulaktan kulağa yayılıyor. Tekafül sigortacılığı yapmak için Çuhadar Holding ile ortak olarak Hazine’ye başvurulduğu ve onayın verilmesinin de an meselesi olduğu dedikoduları konuşulur oldu.

 

Haber Kaynağı: Sigorta Haber E-GazeteGüneş in Yelken Takımı, DTO Kupası birincisi oldu

Güneş in Yelken Takımı, DTO Kupası birincisi oldu - 12.06.2013

Güneş Sigorta Yelken Takımı, bu yıl 10’uncusu düzenlenen Deniz Ticaret Odası (DTO) Kupası’nda gösterdiği başarılı performans ile IRC 3 sınıfında birinci oldu. 8 Haziran tarihinde, Ataköy-Yeşilköy-Sivri Ada-Fenerbahçe parkurunda gerçekleşen ve 34 teknenin kıyasıya mücadele ettiği Deniz Ticaret Odası Kupası’nda birinciliğe adını yazdıran Güneş Sigorta Yelken Takımı, kupasını da aynı gün Ataköy Marina’da düzenlenen ödül töreni ile teslim aldı.

 

Haber Kaynağı: Sigorta Haber E-GazeteBasri Batıkarayel, BODTO nun Sigorta Haftası etkinliğine katıldı.

Basri Batıkarayel, BODTO nun Sigorta Haftası etkinliğine katıldı. - 12.06.2013

Sigorta haftası kapsamında Bodrum Ticaret Odası (BODTO), sigortacılık sektörünün geliştirilmesi, toplumda sigorta bilincinin arttırılması, sigortacı ve sigortalı arasındaki güvenin yükseltilmesi ve sektörel gelişimin ve sektör hedeflerinin görüşüldüğü toplantı ile Bodrum sigorta sektörünü bir araya getirdi. 31 Mayıs 2013 tarihinde BODTO Konferans Salonunda düzenlenen toplantıya TOBB Teknik Müşavirlik Sektör Meclis Üyesi ve Sigorta ve Reasürans Brokerleri Derneği Başkanı Hasan Basri Batıkarayel konuşmacı olarak katıldı.
 
Batıkarayel toplantıda yaptığı sunumda, Dünya ve Türkiye’de sektörün mevcut durumu ve gelişimi için yapılması gereken yasal düzenlemeler, çalışmalar ve 2023 hedeflerinden bahsetti. Ekonomik kalkınmada sigortacılığın önemini vurgulayan Batıkarayel, toplantı sonunda katılımcıların sorularını cevaplandırdı.

 

Haber Kaynağı: Sigorta Haber E-GazeteDesigned by Invest Grup